Twitter Takipçileri Nasıl Artar?

Son zamanların en geniş sosyal ağlarından olan Twitter’da takipçi sayın az diye üzülüyor musun? Pazarlamacılar olarak insan sayısı bazlı rakamlara takılmayı çok sevmesek de, etkileşimi asıl yaratanın etkin bir kitle yaratmak olduğunun da farkındayız, seni anlıyoruz. 10bin kişinin olduğu yolda, 1000 kişiyle etkileşim kurmanın, 1000 kişinin olduğu yolda 100 kişiyle etkileşim kurmaktan daha büyük bir başarı olduğu aşikar. Dolayısıyla markaların beğeni ve takipçi sayılarına bu kadar takılması anlaşılabilir bir durum.

Türkler olarak işin çakallığına kaçmayı sevsek de, insanlarımızın da hakkını yememek lazım. Dijital okur yazarlığı olmayan insanlar bile gerçek kitle ile, sahte kitle arasındaki farkı ayırt edebiliyorlar artık. Dijital platformlarda vakit geçirenler, özellikle de bir marka ile kaynaşmak isteyenler, markaların yarattıkları topluluğa önem veriyorlar. Bu sebeple çakallıklar pek de işe yarayan yöntemler değil.

Peki dijital toplıuluğumuzu nasıl yaratıyoruz? İşin sırrı ne? Bir çoğumuzun reklam kampanyası yönetecek bütçesi yok. Takipçi satın almak ya da geniş kitleye ulaşıyormuş imajı vermek kısa vadede ego tatmin etse de, uzun vadede inanılmaz büyük bir fayda sağlamıyor. Üstelik aslında seninle ilgilenmeyen, dolayısıyla sana yaramayacak papazlara her gün pilav yedirmeye çalışmak beyhude bir çaba. İtibar; sahtelikle yaratılsaydı, hepimiz kral olurduk 🙂 El ayak çekilip de, sahte takipçiler kaçtığında yine geriye alın teri ile edinilen takipçiler kalıyor. İşte işin sırrı tam olarak o takipçilerle bir diyalog kurmakta, dolayısıyla yeni gelebilecek olanlara fikir vermekte yatıyor.

1- Seninle ilgisi olabilecek ve seninle etkileşim kurabilecek insanları takip et.

Takipçi sayısını arttırmak için hedef kitlen ile sohbete başlamaktan daha güzel bir yöntem yok. Hem senin de o sosyal ağda keyifli vakit geçirmeni sağlıyor, hem de kendini tanıtmaya başlıyorsun. Commun.it  gibi uygulamalar ile hedef kitlene benzer insanları bulman oldukça kolay.

2- Etkileşime değer insanlarla etkileşime gir.

Vakit hepimiz için değerli. Sırf ayıp olmasın diye etkileşime giriyorsan bir yerlerde yanlış yapıyorsun demektir. Manage Flitter gibi uygulamalar, kimlerle etkileşime gireceğini daha iyi segmente etmeni sağlayabilir. Her papaza pilav ısmarlamak yerine, acıkan papaza pilav ısmarlamak hesabına daha iyi gelecektir 🙂

3- Seninle alakalı kelimeleri takip et.

İlk olmak her zaman önemli. Her zaman ilk duyuran sen ol, sohbeti ilk sen başlat. Bunu yapmanın en basit yolu, hedef kitlene uyacak duyurular yapmak. Bu uğurda Google Alerts gibi ücretsiz ve basit uygulamaları kullanman da mübah. Uzmanlaşmak istediğin konularda haberleri ilk duyuran olursan haber kaynağı da olursun 🙂 Twitter buna o kadar uygun bir platform ki, #hashtag’leri hayatımıza ilk kazandıran platform olduğunu hatırla.

4- İşine yarayabilecek fenomenlerle etkileşim kurmaktan çekinme.

Elbette söylemeye çalıştığım şey onlarla sürekli kavga etmen ya da kankalık havası yaratman değil. Yaratıcı bir şekilde atacağın 100 karakter, sohbeti başlatsa yeter.

5- Ne kadar yazacağını bil.

Twitter’da etkileşim kurmak istediğin insanların ne zaman çevrimiçi olduğunu, ne kadar sıklıkla senden haber almak istediklerini ölçümleyebileceğin onlarca araç var. Simply Measured kullandığı analiz yöntemiyle neyi nasıl yapabileceğini anlatıyor. Unutma; doğru sözleri sarf etmek kadar, doğru zamanda ne kadar konuşacağını bilmek de oldukça önemli.

6- Diğer sosyal ağlarla entegre ol.

Diğer sosyal ağları da Twitter’ına takipçi çekmek için kullanmalısın. Bunu markalar bile yanlış kullanabiliyor, şöyle ki aynı anda hem Twitter hem de Facebook’a attığın bir içerik, bir kanaldaki takipçini öbür kanala taşımıyor. Kime nerede ulaşabileceğini bilmek ve buna özel içerik geliştirmek için sosyal ağları iyi analiz etmen gerekli. Özel bir konuda ilginç içerikler için Facebook takipçilerini, Twitter’a yönlendirebilirsin. Sözlük gibi hali hazırda zaten tıklanma oranı yüksek platformları da kendin için kullanmalısın.

7- Hikayeni anlat.

Paylaşımların uzun vadeli bir plana sahip olmalı. Bu sebeple uzmanlaşmak istediğin bir alana yönelmek önemli. Twitter’ın da bir mikro blog olduğunu unutmamalısın, blog yazımındaki kurallar mikro bloglarda da geçerli. Hikayen varsa değerlisin, yoksa bilgi çöplüğünden başka bir şey değilsin.

Gördüğün gibi Twitter’da fenomene dönüşmek oldukça zor, planlı ve meşakatli bir iş. Twitter’ın hayatımızda bir kaç yıldır yer alması, yani artık “buralar eskiden dutluktu” diyebiliyor olmamız da bir dezavantaj. Özetle bir plan kurup, bu plana uygun hareket ederken sabırlı olmak sonunda sana başarıyı kazandıracaktır, her işte olduğu gibi…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir