Televizyon İçin Twitter

Televizyonla ilgili deneyimlerimiz değişeli çok uzun zaman oluyor. Her ne kadar sosyal TV konusunda dünyayı bir adım geriden takip ediyor olsak da, TV izlerken sosyalleşmek ülkemizde de baya yaygın.

Bununla ilintili olarak Twitter’ın geliştirdiği reklam modelleri de mevcut. Malum, artık hepimiz Muhteşem Twitter’la geriliyor, Leyla ile Twitter’a gülüyoruz. TV izlemekten kaçanların sığındığı yer olan sosyal medya artık eskisi kadar izole bir kaçış ortamına sahip değil. Geçtiğimiz yıl, ABD’de Super Bowl, diziler, American Idol gibi yarışmalarla ilgili tweet atan hesap sayısı 32 milyon civarındaydı. Bu, Twitter’ın standart reyting uygulamalarından kesinlikle çok daha iyi geri dönüş veren bir reyting platformu olduğunun canlı bir kanıtı.

Henüz örneği ülkemizde görülmedi ancak tweetlerle Hawaii 5-0’da katilin kim olduğunu bile belirledik. Yaratıcı uygulamalarla TV ile ilişkimizi Twitter kesinlikle değiştirecek. Bunu Nielsen’in 2012 raporunda da görebiliyoruz (raporun tarafımdan yapılmış Türkçe çevirisi ufuktarhan.com‘da).

Buna Twitter’da kayıtsız kalmayarak yeni bir reklam modeliyle karşımıza çıktı:

Marka hikayelerinin Twitter’da devam etmesinden yola çıkılarak Bluefin Labs tarafından hazırlanan uygulama ile TV reklamları Twitter üzerinden de ölçümleniyor. TV reklamları, sponsorlu tweeler ile de destekleniyor. Sistem henüz ABD yerelinde kullanılabilir olsa da, yakın zamanda tüm dünyaya yayılacağı kesin.
Bu modelleme ile zaten TV izlerken reklama maruz kalan kullanıcılara erişilerek hikaye genişletiliyor. Daha gelişmiş bir etkileşim, daha interaktif ve ölçümlenebilir bir TV deneyimi ile pazarlamacıların işi kesinlikle kolaylaşıyor.
Twitter tarafından verilen özel kullanıcı paneli ile rakamlar detaylarıyla takip edilebiliyorlar. Reklam verenin özel bir veri girmesine de gerek yok, zira Twitter videolar için zaten özel bir parmakizi sistemiyle izleme yapıyor. Program ile ilgili tweet atan hiçbir kullanıcı atlanmıyor. Her ne kadar, tüm sistem, programı izlerken tweet atan kişi, reklamı da ilemiştir mantığına dayansa da, yurtdışında bizdeki kadar uzun ve rekabetçi reklam kuşakları olmadığı için fire vermesi düşük bir ihtimal. Bizde, görüldüğü kadar efektif rakamlara ulaşmayabilir. Yine de kuşağın ilk ve son reklamı için daha manalı veriler verecektir.
Bu uygulama şimdilik sadece ABD sınırları dahilinde. Yurt dışına açılması ise biraz zaman alabilir.

2 thoughts on “Televizyon İçin Twitter

  1. Pingback: Witchorexia Nervosa

  2. Pingback: Witchorexia NervosaGame of Thrones'un Sosyal Medya Macerası | Witchorexia Nervosa

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir