Sosyal Medyanın Pazarlamaya Katkısı

Sosyal medya pazarlamacılar tarafından artık sık tercih edilen kanallardan biri haline geldi. Peki sosyal medyanın ne kadar işe yaradığını biliyor muyuz? Araştırmalara göre firmaların sadece %7’si dijitali anlıyor. ABD’de yaşayan yetişkinlerin %5’i ise satın alma kararı verirken sosyal medyadan oldukça fazla etkileniyor.

Her 3 çevrimiçi değerlendirmeden 1’inin sahte olduğu, 15 liraya 500 takipçi alınabildiği, gösterim reklamlarına sadece %8’inin gerçek kullanıcılar tarafından tıklandığı, paylaşılan içeriklerin %85’inin markalara ait olduğu bir dünyada pazarlamacılar gerçekten satıyor olabilir mi?

Twitter ve Facebook’taki markalar, takipçilerinin sadece %2’sine erişiyor. Geri dönüşü ise %0.07’lik bir kitleden alıyor. Everest’e tırmanmaları, reklamınıza tıklamalarından daha olası.

Fırsat maliyetlerini de unutmamak lazım, bazı firmalar sosyal medya uğruna e-mail’den vazgeçiyor! Oysa e-mail’in daha fazla dönüşü olduğu aşikar. Bir de ortadan yok olan ağların maliyeti var. MySpace, Friendster ve hatta bu hafta kapanacak olan FriendFeed’i hatırlayan var mı?

Peki tüm bunlar neden oluyor? Öncelikle işin dozunu kaçıran ve ağları amacından saptıran markaları hedef gösterebiliriz. Kendinizi müşterinin yerine koyun; tıkladığınızda hiçbir halta yaramayan reklamlara tıklamayı kaç kere denersiniz? 3? 5? 10? En fazla 20. Sonrası şöyle bir göz atıp geçmek olur, değil mi?

İşte sosyal medya da tam bu işe yarıyor artık: “farkındalık yaratma”. Marka kimliğinizi duyurma, bilinirliğinizi arttırma peşindeyseniz sosyal medya tam size göre! Sosyal medyadan artık direkt bir yatırım geri dönüşü beklememek gerekiyor, sosyal medya ile çevrimdışı satın alma hareketinin birbirini tamamlayıcı olduğunu da unutmamak gerekiyor. Yani internet var diye insanlar markette alışveriş yapmaktan vazgeçmiyorlar, aksine sosyal medyada ne kadar güvenilir bir profil çizerseniz sizi o kadar tercih ediyorlar.

Bu durumda sosyal medyayı tam olarak neler için kullanmalıyız? İşte bu sorunun net bir cevabı var, o da infografikte:

sosyal-medya-pazarlaması-nedir

İnfografiği şöyle bir özetlemek gerekirse, sosyal medyayı direkt satışı arttırmak değil; pazarlama departmanına, bilinirliği arttırmak için düşük maliyetler ile katkı sağlamak ve yeni iş ortakları edinmek için girmelisiniz. Harcayacağınız eforu iyi seçmeli, ilgi çekecek kadar yaratıcı olmalı ve gerekirse öylesine işlerinizi yapacak değil, sizi ve markanızı önemseyecek bir uzmandan profesyonel yardım almalısınız.

 

 

2 thoughts on “Sosyal Medyanın Pazarlamaya Katkısı

  1. Pingback: Witchorexia Nervosa B2B İçin Dijital Pazarlama

  2. Pingback: Witchorexia Nervosa Markaların Sosyal Medyada Mutlaka Uygulaması Gereken İpuçları - Witchorexia Nervosa

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir