Sosyal Adab-ı Muaşeret

Birbirimize kibar davranmayı unuttuk. Toplum içinde nasıl davranmamız gerektiği ise doğru düzgün öğretilmedi bile. Herkes birbirinin kalbini kırıyor, vaktinden ve duygularından çalıyor. Günlük hayatta bu kadar yorulmamızın en önemli sebebi bu.

Eskiden birbirimizin kapısını tutar, toplu taşıma araçlarında birbirimize yer verir, elimizde zorla taşıdığımız poşetlerin ağırlığını paylaşırdık. Hayatı paylaşırdık.

Bunun en büyük sebebi kırsaldan kentsele doğru göç. Göç edenler kentin yazılı olmayan kurallarına adapte olamıyor, kentliler ise kırsalın kurallarından bihaber. Bunun tek çözümü; ya gittiğimiz yere uyum sağlayacağız ya da kurallar konusunda bir orta yol bulacağız. Her şeyi devletten beklememek, seni rahatsız eden işe el atmak gerekse de; bu tam da devletin milli eğitim politikasıyla çözülebilecek bir sorun. Tabii devlet çocuklara kültür değil, din öğretmekle meşgul.

Benzer bir durum sosyal ağlarda da söz konusu. Bize haber vermekle yükümlü gazetelerin sosyal hesapları; hem içerik hem de içeriğe gelen yorumlar açısından birer çöplük. Herkes birbirine hakaret ediyor, en iyisini biliyor. Haliyle bu da içerikleri tüketenleri çok yoruyor.

O zaman aşağıdaki infografik, Beyoğlu’na takım elbise/tayyör ile çıkanlara gelsin:

sosyal-ag-kurallari

 

İnfografiği Facebook ve Twitter için hazırladım ancak buradaki genel kurallar; Instagram, G+, LinkedIn gibi diğer çok kullandığımız sosyal ağlara da örnek teşkil edecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir