Pazarlamanın Onurlu Yürüyüşü

Facebooktwitterpinterestlinkedininstagramfoursquare

LGBT gruplarının onur yürüyüşlerini duymayan yoktur artık heralde. Her yıl gittikçe ilginçleşen bu yürüyüyüşler aslında tek farkları cinsel tercihleri olan LGBT camiasından insanları topluma kazandırmanın en büyük örneği. Ben de şahsen Taksim’de her yıl yapılan yürüyüşe katılmaya özen gösteriyorum; demokrat ve modern durmak adına değil, yalnız olmadıklarını hissettirmek adına.

Bana kalırsa günümüzün en büyük problemi işsizlik, açlık vb. değil, tercihlerini özgürce yaşayamamak. Bu dini bir inanç ya da inançsızlık da olabilir, heteroseksüel ya da homoseksüel ilişki de olabilir, sokağın ortasında dans etmek de olabilir. Özgürce yaşayamadığımız için işgal ettiğimiz Gezi, Onur Yürüyüşü ya da İnternet Sansürüne Karşı Yürüyüşlerde tekrar tekrar diriliyor, zira toplumda her kesim ayağına bağlanan prangadan dolayı mutsuz.

İnsanlar tercihlerini özgürce yaşayıp, kimliklerini utanmadan ortaya çıkardıklarında gerçekten de bir çok problemin çözüleceğine inanıyorum. Toplumun dışladığı alternatif fikirler ve karakterler topluma kazandırıldığında, her şeyden önce iş gücüne kazandırılmış oluyorlar zira. Bir de tahammül artıyor, farklı fikirlere hoşgörü ile yaklaştığımız vakit huzur geliyor gerçekten de.

Dün gece Philadelphia’da yapılan Onur Yürüyüşü’nden çok tatlı bir kare gördüm. Chipotle (ünlü bir Meksika mutfağı kaynaklı fast food zinciri), bu yürüyüşü çok tatlı bir şekilde onurlandırmayı seçmiş. Taco ve burrito benzetmeleriyle hem güldürüyor, hem de LGBT camiasını onurlandırıyor. Onur Yürüyüşü esnasında en çok iş yapan dükkanların fast foodçular olduğu düşünüldüğünde; yediği kabı ballandırıyor adeta.

Peki diğer markalar ne yapıyor bu Onur Yürüyüşleri için? Hemen bakalım; ülkemiz markaları için de feyz alalım…

oreo_gay_pride_rainbow

 

ikea-gay-family

 

Facebooktwitterpinterestlinkedininstagramfoursquare

Bir Cevap Yazın