Milyar Dolarlık Kedili İçerik

Malumunuz, Tumblr, Yahoo tarafından 1.1 milyar Dolar’a alındı. Peki, internetin kedili içerik cennetinin asıl değeri bu mu?

Tabloda benzeri rakamlara el değiştiren diğer sosyal ağları görüyoruz. Buna göre 2006’ta Youtube için ödenen para, daha geçtiğimiz yıl Facebook’un Instagram’a ödediği miktar ile hemen hemen aynı. Tumblr’ı bu furyaya dahil etmek doğru mu peki

Tumblr purchase compared to Instagram and Youtube

Tumblr has, by far, a higher number of accounts than either Instagram or YouTube did  at time of purchase, but how do they stack up against visits? Instagram was limited to users with accounts, but YouTube has always thrived on their high traffic more than it has on account creation.

Tumblr şu anda, Youtube ve Instagram’ın satın alma esnasında sahip olduğu hesap sayısından daha fazla hesaba sahip. Sayfa tıklamaları ise başka bir hikaye. Burada, Instagram’ın limitli erişime sahip olduğunu, Youtube’un ise yaratılan hesaplardan çok daha fazla hit aldığını hesaba da katmak lazım.

Örneğin, Youtube 2006’da 100 milyon tıklamaya sahipken, Tumblr’ın 2013 rakamları bunun 3 katını gösteriyor.

Satın alma esnasında Instagram’ın şirket hesabı sayısı, Tumblr’dan çok da farklı değildi. Satın alma ile birlikte, şirketler Instagram ile daha çok ilgilenir oldular, ve marka hesapları her geçen gün artıyor. Kuşkusuz Yahoo’da Tumblr’ı markalar açısından cazibeli hale getirecektir.

İçerideki kullanıcı kitlesi sebebiyle hiç Tumblr insanı olmadığım halde, görselleri ve istikrarlı bazı yazarları ile ben de Tumblr’a giriyorum açıkçası. “Ay biz evde hep belgesel, jazz” triplerine girmeyeceğim. Can çekiştiğini de göz ardı etmeyeceğim. Ama işte tam da bu can çekişmesi sebebiyle, Tumblr bu aralar hamleleri izlenmeye değer bir sosyal ağ oldu. Bakalım bu hamle Yahoo’yu batıracak mı, yoksa çıkaracak mı? Merakla bekliyoruz…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir