Kurumsal Büyüklerden Sosyal Medya Dersleri

Hızlı tüketim mallarına yönelik üretim yapan firmalar sosyal medyada büyük bir kitleye hitap ediyor. Bu konu Precise isimli araştırma firmasının da gözünden kaçmamış ve nasıl kurumsal marka oluşturduklarını Mart 2013 raporuyla gözler önüne sermiş.

Eriştikleri kitleyi; bulundukları şehir, ülke, çalışanları gibi belirleyicilerden uzak tutarak marka yönetimi ilkelerini benimseyenler bir adım öne çıkıyor. Yine de lokalizasyondan da uzak durmuyorlar, içerikleri mutlaka yerelleştiriyorlar da.

Bunu neden yaptıklarına gelince, aslında sorunun cevabı P&G tarafından yıllar önce, 1931’de verilmiş. Önce her bir marka için farklı pazarlama ekibi kuran P&G, marka yönetimi tarihine de adını yazdırdı. Bununla beraber, sosyal medya çatı markayı da merak ediyor. İnsanlar, satın aldıkları ürünleri kimin ürettiğini kesinlikle bilmek istiyor. Sosyal, etik ve çevresel davranışlara ne derece özen gösterdiklerini öğrenmek istiyorlar.

Büyükler bize sosyal medya konusunda her şeyi öğrettiler. Çok uluslu şirketlerin, sosyal medyada etkili yönetim göstermesinin 5 taktiği var;

1. Çatı markanızı kahramanlaştırın

Örneğin L’oreal, alt markalarını tanıttığından daha fazla itibari kesinlikle kendisine yüklüyor. Alt markanın adını bilmesek bile, L’oreal etiketini gördüğümüzde düşünmeden güveniyoruz. Kesinlikle bizi “buna değdiğimize” inandırdı.

2. Tutarlı bir görsel kimlik yaratmak

Tıpkı Unilever örneğinde olduğu gibi, hem logoyu hem de kullanılan görselleri, markalarla ve kurumsal kimlik ile bütünleştirmek önemli. Eskiden Unilever logosunun varlığını bile bilmezken, şimdi o meşhur “U” harfini tüm ürünlerde bile görür olduk.

3. Kurumsal işinizin belli bir alanını ön plana çıkarın

Çatı markanın kendine bir misyon edinmesi çok önemli. Belli bir konu mutlaka sizden sorulur olsun, daha da önemlisi piyasaya bu hassasiyet ile isim salın. Unilever örneğinde olduğu gibi; Unilever = sürdürülebilirlik.

4. Kurumsal markanızı küresel bir etkinlik ile bağdaştırın

Tıpkı P&G’nin Londra Olimpiyatları sponsoru olması gibi, kurumsal markalar, dünya çapında bilinirliği olan bir etkinlik ile bağdaşmalı. Etkinliği seçerken kurumsal değerlerinize uygun seçerseniz, hafızalarda kurumsal değerlerinizle yer edinirsiniz. P&G, bu sponsorluk ile 600 milyondan fazla sosyal medya görüntülemesi ve ürün satışlarında küresel çapta %5 ila %20 arası artış yaşadı.

5. Kurumsal markanızı teşvik amaçlı kullanın

Nestle, gelişmekte olan ülkelerde kurduğu işler ve ürün kalitesi ile tüketicilerin hem ürünlerine hem de markalarına güvenmesini sağladı. böylelikle yeni pazarlara ve yeni ürünlere adaptasyon problemini çözmeyi, büyük ölçüde başardı.

Artık insanlar ürün aldıklarında, pakedin arkasında yer alan kurumsal logoya da bakıyorlar. Böylelikle üretim sürecinin güvenilirliği hakkında fikir ediniyorlar. Kurumsal değerler oldukça önemli ve daha da fazla önem kazanmaya devam edecekler.

Kaynak: E-consultancy

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir