KOBİ’ler İçin Twitter Rehberi

Kobi’ler İçin Twitter Kullanımı

Twitter’a erişimin engellendiği bu son günlerde, işletme sahiplerinin kafasında Twitter’a yatırımın ne kadar mantıklı olduğuna dair soru işaretleri de oluşmaya başladı. Bu yazıda hem o soru işaretlerini giderecek, hem de basit tekniklerle küçük işletmenizin hesabını nasıl parlatabileceğinizi anlatacağım.

StatCounter’ın ölçümlerine göre hem bilgisayar, hem tablet hem de mobil cihazlarda Twitter kullanım oranları düştü. Masaüstü ve dizüstü bilgisayarlarda 20 Mart günü yüze 12.24 olan kullanım 21 Mart’ta yüzde 8.76’ya düştü. En trajik düşüşlerden biri mobil cihazlarda yaşanıyor. 19 Mart’ta yüzde 36 civarında olan mobil cihazlarda Twitter kullanımı, 20 Mart günü yüzde 32’ye, 21 Mart’ta ise yüzde 16.9’a düştü. Mobilde kullanım radikal bir düşüş yaşamış gibi görünse de VPN tabanlı çözümlerin, bizleri ABD, Fransa vb. ülkeler üzerinden Twitter’a yönlendirdiğini biliyoruz.

21 Mart 2013 tarihinde, Gonzo Insight’ın Insight Radar verilerine göre yaptığı ölçümlemede, saat 01.28 itibarıyla atılan Türkçe tweet sayısı: 1.143.216. 3 saat içinde bu rakamın 2.5 milyon civarına geldiği de biliniyor. Sosyal ağlar açısından en ölü saatler olan 24:00-08:00 arasında 2.5 milyondan fazla tweet atılması bile Twitter’ın Türkiye’de küçülmek yerine büyüdüğünün bir kanıtı aslında. Konuyla ilgili bir başka infografiğe de buradan erişebilirsiniz. Burada unutulmaması gereken, DNS de yasaklandığı için insanların VPN’e yönelmiş olması. Diğer ülkelerdeki artışın ne kadarının Türkiye’den kaynaklandığını belirlemenin bir yolu ise yok.

Gelelim Twitter’da nasıl büyüyebileceğinize. Küçük markaların, özellikle onaylı hesap ve reklamlama sistemi için gereken minimum 23.000 TL’lik pazarlama bütçesine sahip olmadığını biliyoruz. Kullanıcı adınızın yanına o minik işareti almadan büyümenin bir yolu yok mu peki? Elbette var.

Yabancı hesaplardan derlenen 9 örnekle, işin sırrını çözmek mümkün. Twitter’da sadık marka elçileri kitlesine minik taktiklerle ulaşan bu hesapların bizlere sunduğu fırsatlar, kesinlikle değerlendirilmeye değer.

#1: Twitter’ı Fark Yaratmak İçin Kullanın

New York’ta, yani turizm sektörünün membağında yer alan Roger Smith Hotel, adlı Manhattan butik oteli, fark yaratmak için Twitter’ı seçiyor. 

roger smith discount tweet

Takipçilerine özel fırsatlar sunan Roger Smith, önemli gazeteci ve internet fenomenlerini otellerine davet edip, hizmetlerini denetiyor. Böylelikle; davetliler Twitter’a deneyimlerini yazdıkça, Roger Smith de daha geniş bir kitleye ulaşmayı başarıyor.

Takipçileri arttıkça yarışmalar düzenleyen, Twitter’a özel kuponlar dağıtan ve hesabını New York’un şahane fotoğraflarıyla süsleyen Roger Smith, rezervasyonunu Twitter üzerinden yapan müşterilerine ayrıca indirim bile yapıyor 🙂

Lobisine Twitter kiosku da koyan otelin hesabının kısa süre içinde Twitter tarafından onaylı bir hesaba dönüştürülmesi de bu kadar çabanın kaçınılmaz sonucu.

#2: Takipçilerinizin İlgisini Canlı Tutun

Domain kayıt sistemi olan Namecheap 100.000’den fazla takipçiyi nasıl elde eder? Elbette, takipçilerine eğlenceli içerikler sunarak. Üstelik eğlenceye, yarışmalar ve ödülleri de katıyor, ilgiyi sürekli kendi hesaplarında tutmayı başarıyorlar

namecheap tweet

Tamamen iş ya da tamamen eğlence doğru değil ama ikisinin bir arada harmanlandığı bir hesap, kısa sürede şahane işler yapabilir.

Super Bowl XLVIII zamanı takipçilerine 48 ilginç soru soran Namecheap, hem bilişim sektörünü, hem de Super Bowl’u unutmadığını da gösteriyor.  Takipçilerse konudan fazla uzaklaşmadan büyük bir eğlenceye dahil oluyorlar.

#3: Vazgeçme

Twitter’da hemen etkili sonuçlar göremeyebilirsin ama vazgeçmemelisin. Unutma, Twitter bir koşudan ziyade, bir maraton.

Coffee Groundz Twitter’da mağazasını açan ilk küçük işletmelerden biri. Takipçileri artmadığı için ağlamak yerine, denemeye devam eden Coffee Groundz,  bu eforun bir sonucu olarak binlerce takipçiye ulaşmayı da başardı.

coffee groundz tweet

Özel kahve tarifleri veren, promosyonlarını Twitterdan yapan Coffee Groundz, aynı zamanda kahvelerinin güzel fotoğraflarını da paylaşmaktan geri durmuyor. Firmanın kişiliğini bu kadar uzun bir süre bozmadan koruması ise, takipçilerinin güvenini kazanmasının yegane sebebi.

#4: İş ve Eğlence Arasındaki Dengeyi Kurun

Bradbury & Partners Atlanta’da konuşlanan, emlak sektörüne özel bir insan kaynakları firması. Bu kadar dar bir alana hitap etmesi, ufkunu daraltmak yerine, eğlenceli içeriklerle genişletmesini sağlamış.

bradbury and partners tweetHashtagleri kullanan ve Quora’daki Soru-Cevaplara direkt linkler veren firma, sektörel karikatür ve esprileri de paylaşmaktan geri kalmıyor.

#5: Mobil Kullanıcıları Unutmayın

Twitter’ın mobil platformlar düşünülerek ortaya çıkan bir site olduğunu hesaba katarsanız, Kogi Korean BBQ, mobil takipçilerini unutmayarak büyük iş başarıyor. Los Angeles’ta bulunan bir yemek minibüsü olan Kogi, sürekli yer değiştirdiği için müşterilerine Twitter’dan sesleniyor.

kogi bbq tweet

Kullanıcılara, kullanabilecekleri gerçek zamanlı bilgileri sunan Kogi, menüsünü ve bulunduğu yeri tweetlerle bildiriyor, gelecek takvimini de paylaşıyor.

#6: Müşterileri Dinle

JetBlue küçük bir firma sayılmayabilir, ama Delta ve United ile karşılaştırınca oldukça küçük bir havayolu firması. ABD’de Twitter’ı kullanan ilk havayolu firması olan JetBlue, Twitter’ı müşteri hizmetleri amacıyla kullanıyor. Sürekli olarak kullanıcıları dinleyen JetBlue, sorulara, övgülere ve şikayetlere kısa süre içinde dönüyor.

jetblue customer service tweet

1.7 Milyon takipçisiyle etkileşim sağlamak için Twitter’a özel kampanyalar da yürütüyor JetBlue.

jetblue tweet

#7: Bulunması Zor Ürünleri Tanıtın

Bir çok firma Twitter’da yer alıp almaması gerektiğini bilemiyor. MendezFuel da bunlardan biriydi. Firmanın 4 adet benzin istasyonu var, zinciri büyük olmadığı için diğerlerinden sıyrılması da kolay değil. Peki ya Güney Florida’da faaliyet gösteren 4 lokasyonlu bir benzin istasyonuna nasıl ilgi çekersiniz?

mendez fuel tweet

Benzin istasyonlarının marketlerinde satılan ürünler, genellikle oldukça jenerik. MendezFuel, sattığı özel gurme biralarıyla ön plana çıkmayı başarıyor. Herhangi bir mağazada bulunması oldukça zor olan bu lezzetleri satan ve bunu da Twitter’da duyuran MendezFuel, böylelikle marka bilinirliğini de sağlıyor ve niş bir kitleye hitap ediyor.

#8: Sana İhtiyacı Olanlara Ulaş

Twitter, kendini ön plana çıkaran doktorlarla dolu. New York’lu Dr. Sinkin ise farklı bir duruşa sahip. Takipçileriyle etkileşime geçmeyi seçen Diş Doktoru Sinkin, Twitter’ın arama sistemini kullanarak diş sağlığına dair konuşmaları yakalıyor ve kullanıcılarla sohbete başlıyor.

michael sinkin dds tweet

Potansiyel müşterilerine Twitter üzerinden sunduğu basit çözümlerle takipçi tabanını geliştiren Sinkin, aynı zamanda çizdiği güvenilir doktor imajını da sağlamlaştırıyor.

#9: Twitter’ı Üretmek İçin Kullanın

IdeaPaint duvarları karatahtaya çeviren boyalar satan bir firma. Ailelere, sanatçılara hitap eden firma, Twitter’da müşterilerinin yaratıcılığını kutlamayı seçmiş.

iedapaint tweet

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir