Geri Dönüşümlü Blog Yazısı

Bu yazı siz okuduktan sonra kendi kendini imha ederek, tarihin derinliklerine kaybolacak, yerine yeni bir yazı gelecektir. Maksat serverlar çok çalışmasın 🙂

Şaka bir yana, geri dönüşüm artık hayatın her alanında oldukça önem kazandı. Doğal kaynaklarımız, insan nüfusuna yetişemeyecek boyutta. Hali hazırda küresel ısınmayla, etkilerini kestiremeyeceğimiz şekillerde mücadele ediyoruz. Bundan 100 yıl sonra, hala eskisi gibi bir dünyada yaşamak istiyorsak, dönüşmeye ve geri dönüştürmeye mecburuz.

Eh haliyle icatlar da etkileniyor bu durumdan. Endüstriyel tasarımcı Joshua Harris ve ekibinin Electrolux Lab tasarım yarışması için duvara monte 3 boyutlu kumaş yazıcı ticari sürüme doğru ilerliyor. Evde oturduğunuz yerden internetteki sanal mağazaları geziyorsunuz ve beğendiğiniz son moda tasarımları bilgisayarınıza indiriyorsunuz. Gerisi çok basit: sadece hammadde olarak eski elbiseleri yazıcıya doldurmak yeterli. Kumaşı parçalayarak üretim için hammadde haline getiren 3 boyutlu yazıcı dijital tasarım haritasına göre yeniden işleniyor. Harika değil mi?

IntelliPaper ise, çok farklı bir geri dönüşüm teknolojisini hayta geçirerek binlerce e-atığın üretimesini engelleyecek  çözüme imza attı. Atık kağıtları USB bellek ve programlanabilir dökümanlara çeviren firma kartvizitleri, postaları, tebrik kartlarını neredeyse her tür kağıdı kolay ulaşılabilir ve taşınabilir depolama aygıtlarına çeviriyor.

Silikon hafıza çipini kağıt katmanlarıyla lamine edip üzerine iletken USB devrelerini basan yazıcı düşük maliyetli, geri dönüşüme uygun ve kişiselleştirilmiş bir USB bellek üretiyor. Bir zarf içinde binlerce fotoğraf ya da bir kartvizit içinde ayrıntılı firma tanıtımı yapmayı mümkün kılan IntelliPaper ürünlerini resmi sitesinde farklı kullanıma uygun paketler halinde satışa sundu.

P&P Office Waste Processor(ofis atık işleyici) ise, bir parça kullanılmış kağıttan kurşun kalem üretmeyi mümkün kılıyor. Ofisteki atık kağıt kutusuna atılan ve geri dönüşümü bekleyen kullanılmış kağıtları anında geri kazandıran sistem aynı zamanda personel geri kazanma bilincini de aşılıyor. İçinde grafit uç ve yapıştırıcı bulunan P&P’nin çalışma mantığı gerçekten basit ve etkili. Kullanılmış kağıdı grafitin etrafına saran ve bir miktar yapıştırıcı kullanarak sabitleyen cihaz entegre kalemtıraşı sayesinde kısa bir süre içinde kullanıma hazır kurşun kalem üretiyor. Çinli tasarcımlar Chengzhu Ruan, Yuanyuan Liu, Xinwei Yuan ve Chao Chen’in geliştirdiği ileri teknoloji cihaz ticari hale geçtiğinde okullar ve ofislerin vazgeçilmez demirbaşı haline gelebilir.

Bunlar gibi harika ve yaratıcı projelerle, günlük hayatta umursamadığımız bir çok çöpü, işlevsel hale getirmek mümkün. Devlet destekli politikalarla çok daha fazlası da yapılabilir. Belki hatırlarsınız, geri dönüşüm ve atık yeniden kullanımı alanlarında en ileri ülkeler arasındaki İsveç, çöp yakma santrallerinde kullanmak üzere çöp ithal ediyor. 250bin evin elektrik ihtiyacını çöp yakarak elde ettiği enerjiden karşılayan Kuzey Avrupa Ülkesi komşusunun çöpüne muhtaç kaldı. 9.5 milyon nüfuslu İskandinav ülkesi yakın zamanda 80bin ton çöp ithal ederek elektrik ihtiyacını karşılamaya çalışacak.

Darısı bizim de başımıza…

2 thoughts on “Geri Dönüşümlü Blog Yazısı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir