Gençlerin Sevdiği Uygulamalar Neler?

Tarihin başından beri, geleceğin nasıl şekilleneceğini gençler belirliyor. Niche adlı, sana özel ve niş olanı bulmana yarayan start-up da bunu biliyor olacak ki, 11 – 18 yaş arası gençler arasında yaptığı bir araştırma ile, en çok kullanılan uygulamaları tespit etmiş.

Gençlerin kullandıkları mobil uygulamalar, ziyaret ettikleri sosyal ağlara dair bir fikir de verdiği için araştırma oldukça önemli. Araştırmanın kısa bir özeti olan alışkanlık grafiği ise şöyle;

Niche Gençlerin Sevdiği Uygulamalar Araştırması

Elbette %61 ve %55 ile başı Facebook & Youtube ikilisi çekiyor. Fotoğraf paylaşımında ise Instagram ile Facebook’un en yeni düşmanı olan Snapchat başa baş gidiyorlar.

Mikro blog Twitter içinse gelecek oldukça güzel. Sadece kullanım oranının %35 olması değil, son iki yılda yükselen bir büyüme trendi sergilemesi de bu geleceğin işaretlerinden.

Üzünülmesi gereken sosyal ağ ise malesef Foursquare. Günlük kullanım oranı neredeyse %0 olan olan uygulamanın gençler arasındaki yaygınlığı ise %3 gibi küçük bir rakama sahip. Tabii ülkemizin Foursquare’i sahiplenen bir ülke olduğunu da unutmamamız gerekiyor, dolayısıyla bizdeki rakamlar biraz daha yüksek olacaklardır.

Bizi şaşırtmayan ise LinkedIn kullanımının oldukça düşük olması. Burada unutulmaması gereken nokta, araştırmanın neredeyse ortaokul ve lise öğrencileri arasında yapılmış olması. Her ne kadar LinkedIn, başvuru sistemi ile öğrenci kabul eden üniversitelerin, başvuru süreçlerini de çevrimiçi ortama taşımak için çaba sarf etse de, bu konuda çok başarılı olamamış gibi gözüküyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir