Bir Sosyal TV Macerası : Facebook, Twitter’a Karşı

Sosyal TV, sosyal medya dünyasının en yeni yükselen gerçeği. Daha önce “Televizyon İçin Twitter” adlı yazımda da, piyasanın ne derece genişleyeceğinden bahsetmiştim aslında. Eh haliyle, bundan pay yemek isteyen Facebook, yazın ödevlerine çok çalıştı. Peki yeterli mi?

Facebook video reklam servisinden tutun da, hashtag opsiyonunun gelmesine kadar, çevrimiçi reklam verenleri ve yatırımcıları kapmak için elinden geleni yaptı. Sadece dünyanın en büyük insan verisi datalarına sahip olmanın ötesine geçmek istediği aşikar, yeni çabalarıyla Wall Street’teki itibarını kurtardığından da eminiz. Ancak görünen o ki, Twitter’a karşı verdiği mücadeleden zaferle ayrılan Twitter olacak.

Küresel çapta bir haber meydanı olan Twitter öncelikle gerçek zamanlı etkileşimi teşvik etmesi sebebiyle Sosyal TV uygulamalarının gözbebeği. Her ne kadar, Facebook, medyacılar için yayınladığı 2 API ile kullanıcılarının demografik datalarını televizyonculara açmış olsa da, kabarık görünen rakamlar, söz konusu Twitter olduğunda yetersiz kalıyor.

Facebook Social television statistics

Nedenlerine gelince…

1. Facebook’u marka içerikleri yönetiyor!

Facebook, Twitter kadar kullanıcı etkileşimli bir platform değil. Reklamlar olmasa, marka ya da marka elçilerinin içeriklerinin önümüze gelmesi oldukça zor. Oysa Twitter, fenomenleri ve tematik hesapları ile tam da bunun için biçilmiş kaftan bir platform.

Facebook’ta herhangi bir televizyon programının adını arattığınızda, üst sıralarda hep programın resmi hesabından yayılan içeriklerle karşılaşıyorsunuz. Twitter’ın arama alanındaysa herkesi görmek mümkün. Kısacası Facebook’ta PR’cılar, Twitter’da ise gerçek reaksiyonlar var. Eh izleyici de tercihlerini reklama göre değil, yorumlara göre yapıyor 🙂

2. Hashtag geldi ama pek de bir işe yaramadı!

Hashtag’lerin Facebook markalarına faydadan çok zarar getirmesi gibi bir fenomen söz konusu. Detayları ve sebepleri bambaşka bir yazının konusu ancak araştırmalara göre, Facebook’ta hashtag kullanan markaların etkileşimi düşüyor;

Facebook’ta rumuzların ardına sığınmayan kitleler, tanımadıklarıyla etkileşime geçmekten korkuyor olsa gerek 🙂

3. Facebook çok yavaş!

Nedense Twitterın akış hızı, Facebook’a kıyasla daha fazla. Belki 140 karakterin bir sonucudur; söyleyeceklerini şıp diye yazıp göndermen gerektiğindendir, belki de mobil uygulamalarda Twitter klavyesinin daha özgür olmasındandır, bilemiyorum. Bildiğim tek şey Facebook akışının Twitter’a kıyasla daha yavaş ve Facebook for iOS’un kötü bir uygulama olduğu.

Kısacası, söz konusu sosyal TV olunca, hız ve kişisellik gibi faktörler ön plana çıkıyor ve nihai kararı belirliyor. Facebook’ta da insanlar konuşuyor ancak sohbete dahil olmak bambaşka bir kavram.

Hem başından beri seni hiç sevmedim Facebook, zaten babanı da sevmezdim 🙂

 

One thought on “Bir Sosyal TV Macerası : Facebook, Twitter’a Karşı

  1. Pingback: Witchorexia Nervosa Markaların Sosyal Medyada Mutlaka Uygulaması Gereken İpuçları - Witchorexia Nervosa

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir