B2B İçin Dijital Pazarlama

Dijital pazarlama, B2C için vazgeçilmez bir kanal. Markalar bu kanalın ne derece güzel kullanılabildiğinin ve nasıl geri dönüşler sağlanabildiğinin farkında. Peki ya B2B için üreten firmalar farkında mı? Dahası, ne yapmaları ya da nasıl başlamaları gerektiğini biliyorlar mı?

Çevrimiçi kaynaklar satın alma kararımızı etkiliyor. Üstelik sadece duygusal kararlar verdiğimiz B2C tarafında değil, mantıklı hareket etmeye çalıştığımız B2B tarafında da. Nihayetinde satın almacılar da neden sizlerin ürün ya da servislerini almaları gerektiğini bilmek istiyorlar. İşte dijital pazarlama; B2B için, tam da bu noktada önem kazanıyor. Bir şirketin satın almacısını etkilemek için, itibarınızı geliştirmeniz, etkinliğinizi göstermeniz ve güvenilirliğinizi kanıtlamanız gerekiyor. Tüm bu hedefler paradan çok zaman tüketiyor ve dijital kanallar bu zamandan tasarruf etmenin en az maliyetli yolu.

b2b dijital istatistikleri

Rakamlar sizi şaşırtmasın!

B2C rakamlarına göre, B2B’nin daha küçük takipçi havuzuna sahip olması çok doğal. Ancak bunun bir de faydası var: konsantre olmuş takipçiler. Onlar gerçekten de firmanızla ilgilendikleri için sayfanızdalar ve etkileşime daha açıklar. Potansiyel müşterinin bir iletisini beğenmek firmanızı insanlaştırdığı gibi, ekranın arkasında gerçek bir insan var izlenimini de yarattığı için güveni geliştiriyor.

İşin uzmanı siz olun!

İş yaptığınız alanı sahiplenin ve içeriklerinizi buna göre pazarlayın. Vereceğiniz kaliteli içerikler, sizin sektörde adı geçen, uzman marka olmanızın yolunu açacaktır. Marka bilinirliğini bu doğrultuda geliştirmek, herhangi bir çözüm arama sürecinde de başvurulan ağabey olmanızı sağlayacaktır.

Müşterinizi tanıyın!

B2B firmalarının B2C’ye nazaran daha küçük olan takipçi havuzu samimiyeti ilerletme fırsatınız olabilir. Hem çekirdek müşteri kadronuzun altını çizebilir, hem de onların alışkanlıklarını, sevdiklerini, beğenmediklerini takip ederek nerelerde var olup, nerelerde olmamanız gerektiğini anlayabilirsiniz.

Marka bilinirliği yaratın!

Etkileşimi unutarak monoloğa girme riskinden uzak durduğunuz sürece markanız daha da çok tanınacak ve duyulacaktır. Diyalog kurabilen marka olmanın en güzel yanı, her bir sohbet ile artan marka bilinirliğidir. Marka bilinirliği ise müşterilerinize düşünmek ve aksiyona geçmek için fırsat verir. Ağızdan ağızanın gücünü asla yabana atmayın.

b2b-dijital-pazarlama

Peki nasıl başlayacağım?

İşte yanıtlanması gereken en önemli soru bu. Herkes dijitalde var olmak istiyor, sesi çok duyulsun istiyor ancak ne gereken sabrı gösteriyor, ne de nereden başlayacağını biliyor. “Biz websitesi yaptık, eh bir de Facebook açtık” mantığıyla en fazla samimi küçük esnaf olarak kalırsınız oysa marka yaratmak çok daha ciddi ve uzun bir süreç.

b2b-dijital-pazarlama-yönetimi

  1. Stratejinizi belirleyin. İşinizi büyütmek ve müşterilerinizin ihtiyaçlarına yanıt verebilmek için her şeyden önce bir strateji belirlemeniz gerekiyor. Neticesinde plan yapamıyorsanız, başarısız olmanın planını yapmışsınız demektir. Öne çıkmanız, farklılaşmanız ve başarı için kurgunuzu hazırlamış olmanız gerekiyor. Hedef kitlenizin belirlenmesi, hem müşteri hem de çalışanlarınızın dijitali kullanmaya özendirilmesi, size en uygun dijital çözüm ortaklarının bulunması, farklılıklarınızı öne çıkaracak değerlerinizin keşfedilmesi, tüm pazarlama kanalları arası entegrasyonun sağlanması ve gelecek hedeflerin net olması başlamanız için yetiyor da artıyor bile.
  2. Etkili bir websitesi hazırlayın. Markanızın güvenilir ve kalıcı olmasını istiyorsanız buna uygun bir websitesi kurgulamanız gerekiyor. Firmanın olabildiğince şeffaf ve erişilebilir olması bu bağlamda çok önemli. Firma ile iletişime geçemiyor, adresini belirleyemiyor, hukuki durumundan emin olamıyorsam neden iş yapayım ki? Siz firmanızda bana yardımcı olabilecek 100 kişi olduğunu söyleyebilirsiniz ancak bunu söylerken göstermeniz de gerekiyor. Departmanları, üst yönetimi, çalışanların yoğunluğunu bilmeliyim zira tüm bunlar benim satın alma kararımda etkili. Ancak işin uzmanları ile çalışacağımdan emin olursam sizi sektörün öncüsü ve uzmanı bir marka olarak tanıyabilirim. Üstelik tüm bunları kurgularken yüzyüze yaşadığım bir alışveriş deneyimi kadar gerçek bir deneyim yaşamalıyım; size erişebilmeli ve içeride kolayca gezinebilmeliyim. Nasıl ki gerçek bir mağazada çöpler görmek istemiyorsam, websitenizde de çöp içeriğe maruz kalmamalıyım, daha benim konuştuğum dili düzgün kullanamayan içeriklerle ciddiyetinizden şüphe etmemeliyim ya da satış temsilcinizin nefesini ensemde hissetmemeliyim. Dahası özel olduğumu bilmeliyim, herkes gibi muamele göreceksem diğerleri arasından nasıl sıyrılacağım?
  3. Arama motorlarında öne çıkın. Ben sizi bulabildiğim sürece sizden satın alabilirim, bunu unutmayın. Bu yüzden Arama Motoru Optimizasyonu gerekirse en çok yatırımı yapmanız gereken alanlardan biri. Bu demek değil ki, şirketinizi sadece dışarıdan görebilen gözlerle çalışın, benim ne istediğimi en iyi bilen yine sizsiniz. Bana ulaşmak için Google Keyword Planner ya da Suggestions gibi onlarca ücretsiz araç varken, bu fırsatı kaçırmamalısınız. Zira siz fırsatı kaçırırsanız, ben de ürününüzü kaçırırım.
  4. Bana bilgi verin. İçerik pazarlaması en becerilemeyen ama herkesin de en çok özendiği kanallardan biri. Ben beylik lafları duymak istemiyorum, mottodan bozma sloganlarla bana bir şey katamazsınız. Ancak yaptığınız işi öğrenir, ürünlerinize dair detaylı bilgi sahibi olabilirsem aradan sıyrılabilirsiniz. Firmanızın içinde, departmanlar arasındaki iletişimi kuvvetlendirerek geliştireceğiniz bir yapı ile içerik üretirseniz sizi daha iyi tanır ve size daha çok güvenirim.
  5. Sosyal medyayı kullanın. Ürettiğiniz tüm içerikleri yakıt olarak düşünün ancak motorun hala ateşlenmesine ihtiyacınız var. Sosyal medya bu yüzden önemli; motordaki ateşlemeyi sağlayıp pistonları harekete geçirecek güç sosyal ağlarda sizi bekliyor. Yalnız bu oldukça ciddi bir iş, “günde sadece 10 dakika ayırarak kralı olursunuz” diyenlere kanmayın; bilgilendiren, eğiten, eğlendiren, ikna eden, iletişime geçiren ve size katlanmamı sağlayan herhangi bir çaba 10 dakikalık bir çaba olamaz. Bırakın 10 dakikayı; sosyalleşmek, sadece pazarlama departmanına bırakılamayacak kadar önemli bir çaba. Ancak yanlış yönetildiğinde gerektiğinden daha fazla efor sarf ettiren bir çaba da aynı zamanda, o yüzden daha en başta strateji önemli demiştik, değil mi? Müşterilerinizle tam anlamıyla sosyalleşmek istiyorsanız; bunun, tek bir kişinin insafına bırakılıp, amatör hatalar yüzünden batırılamayacak kadar önemli olduğunu idrak etmelisiniz. Sosyal medya, şirketteki tüm çalışanlarınızın sizi temsil ettiği, iletişimi kontrol edemeyeceğiniz ve kısa süreli maceralara asla katlanılmayacak bir kanal. Bunu aklınızdan çıkarmayın ve ölçümlediklerinizi mutlaka dikkatle tahlil edin.
  6. Rehberlik edin ve müşteri ilişkilerinizi yönetin. Websiteniz her bir müşterinize hitap etmek için yeterli olmayabilir. Mikrositeler, tam da bu ihtiyacın etrafından dolanmak için var. Her bir müşteri segmentine, birbirinden farklı içeriklerle hitap edin ve kimseyi kaçırmamaya gayret edin. Elbette bunu yapmanın en kesin yolu ölçümlemek. Her şirket, müşteri datalarını biriktiriyor ancak çok azı bu dataları analiz edip sonuca ulaştırabilecek çözümler üretiyor. Sizin gelişemediğiniz noktada, rakiplerinizin mutlaka gelişeceğini sakın aklınızdan çıkarmayın.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir