20’lerde Hayat

20’lerde Hayat

20’li yaşlara gelince kabullenmen gereken gerçekler var, şimdiden kendini alıştırsan iyi olur!

  1. Uzun bir süre meteliğe kurşun atacaksın, öğrenci işi makarnaya alış.
  2. İlk aşkın, son aşkın olmayabilir. Her aşk aynı da olmayabilir. Hayatına giren insanları çok başka sebeplerden seveceksin.
  3. Arkadaşlarınla farklı yollarda yürüyeceksiniz. Taşınacaksınız, ilişkiler kuracaksınız, kariyerleriniz zamanınızı yiyecek ve bunlara alınmak yerine, beraber geçireceğiniz 5 dakikanın bile kıymetini bilmeyi öğreneceksiniz.
  4. Hayatındaki hiçbir şey kalıcı olmayacak. Bu hem korkutucu, hem de heyecanlandırıcı! Değişimi kabullenmeli ve değişimin elzem olduğuna inanmalısın.
  5. Asla mükemmel görünmeyeceksin, kendin olduğunda harika olduğunu anlayacaksın. Aynadakiyle savaşmayı bırak, kendine bir bak. Gençsin, canlısın, hakkını ver!
  6. Arada sırada yalnız hissedeceksin. Herkesin kendine ait bir hayatı varmış ve sen amaçsızca sürükleniyormuşsun gibi gelecek. Hepimize geldi! Böylelikle sadece kendinden medet ummayı öğreneceksin, yalnızlıkta nasıl dimdik durulur onu keşfedeceksin.
  7. Ailene ihtiyaç duymadığın bir zaman asla gelmeyecek.
  8. Kıymetin bilinmeyecek, yenileceksin ve hayal kırıklığına uğrayacaksın. Defalarca.
  9. Fikirlerin sık sık değişecek. Sana uymadığı halde sırf suçluluktan ilişkiye devam etmemeyi, taşınmayı, sana uygun bir kariyer kurmayı öğreneceksin. Fikirlerinin değişmesi bencillikten değil, olması gerektiğinden.
  10. İş bulamayabilirsin. Üniversite mezunu olmak eskisi gibi garantili iş bulma yöntemi değil. Sürekli kendini kanıtlamak ve çok çalışmak zorundasın.
  11. Geçmiş geçmişte kaldı. “Olabilecekler”i bırak ve ilerle.
  12. İyi bir insan olmak her zaman kolay değil. Doğruluğuna inandığın şey için savaş, kimse senle aynı fikirde olmasa bile.
  13. Herkes seni sevmeyecek, tüm evrenin seni sevmesi komik bir hayalden ibaret.
  14. İnsanları yanlış tanıyacaksın, onları yargılayacaksın. Bir insanın içindeki iyiliği görmek için kendini çok yıpratma yeter.
  15. Sana ait olanı bulduğunda, mükemmel olmasına gerek olmadığını anlayacaksın. İlişkiniz zorlanacak, badireler atlatacaksınız. Bunun mükemmellikle alakası yok, önemli olan senin için ne kadar mükemmel olduğu. En yakın arkadaşınla evlenmelisin, hayalindekiyle değil. 
  16. Vücudun değişecek. Belki kilo alacaksın, belki kilo vereceksin. Her halükarda sen çok güzelsin ve vücudunun değilmesi çok doğal, tıpkı hayat gibi. 
  17. Defalarca düşeceksin. İlişkinde, işinde, ailenle, defalarca düşeceksin. Kafanı tahtalara vurmak, koyvermek yerine hatalarından ders çıkarmayı öğren.
  18. Hayal ettiğin her şey olmayacak. Mükemmel bir işte çalışamayabilir, prensesler gibi evlenemeyebilirsin. Bu çok normal.
  19. İnançların ve değerlerin, etrafındaki her insanla uyuşmayacak. Sen onlara sahip çıkmayı, başkalarınınkine de saygı duymayı öğrenmelisin. 
  20. Farklı biri olacaksın ve şu an olduğundan daha fazlası haline geleceksin. Yüreğin nasılsa öyle ol. Özgürce sev, hayallerini kovala, mükemmel olmayacağını kabullen ve hayatın dağınık haliyle de güzel olduğunun farkına var. Çünkü bu senin hayatın…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir