Sesini Çıkar Ferit İçin…

Facebooktwitterpinterestlinkedininstagramfoursquare

Ferit hakkında 1-2 satır karalamak istedim. Siz gazetelerde “arkadaşları tarafından vuruldu” gibi bir manşet görmeden önce anlatmak istedim Ferit’i.

Etiler ForumFerit’le bu yaz tanıştım, direne direne bir araya geldik. Armutlu’dandı, şu bayram ziyaretinde oyun oynadığımız çocukların ağabeyi, rol modeliydi Ferit. Bütün yazı direnmekle geçti, biraz Taksim’de, biraz Gülsuyu’nda, biraz Armutlu’da. Cemevi inşaatında geçti yazı, Özlem’in yaptığı YGS kursunda, çocuk atölyelerimizde.

En son Armutlu Güz Festivali biletlerini satmak için geldiği Etiler Forum Takas Şenliği’nde gördüm Ferit’i. Mutluydu, yaşadığı tüm zorluklara rağmen gülüyordu. 3 ay önce tanıdığım biriydi ama kardeşimdi lan kendi içimde.

Ben Ulus’ta büyümüş, kolejlerde okumuş Tokat Alevisi, o Armutlu’dan çıkmak için elinden geleni yapan ama ranttan belini doğrultamayan bir Tokat Alevisi. Vicdanımdı benim Ferit, insafımdı, insanlığımdı.

Direnişi doğarken öğrenmişti, sevgi doluydu ama silahların gölgesinde büyümüştü. Değişiyordu Ferit, bizle temas ettikçe, 1011958_552250608153973_468180363_ntanıdıkça, büyüdükçe.

Bunlardan fazlasını da bilmem Ferit hakkında, gerek yok. Siz de bunları bilin; okumaya çalıştığını, büyümeye devam ettiğini ve tertemiz bir kalbi olduğunu. Fazlasına gerek yok…

Bir de Gülsuyu’nu bilin, orada neler olduğunu. Mahalleli; uyuşturucu ticaretinden beslenen, haraç toplayan çetelerle uğraşıyor, onu bilin. Uyuşturucuya karşı yapılan yürüyüşü bu çeteler taradı, onu bilin. Kimi yayın organları ‘garip’, ‘esrarengiz’ sıfatlarıyla veriyor Gülsuyu’ndaki bu saldırıların haberini. Kimi, bu çetelerin devlet desteğiyle var olabileceğini vurgulamak için kinayeyle ekliyor aynı sıfatları. Polis koruyor bu çeteleri, onu bilin. Polis hastaneyi basıyor, kıyafetlerini almaya çalışıyor, delillere müdahale ediyor, hastanede bekleyenleri tutukluyor, bilin!

İstanbul’un göbeğinde 9 kişinin sokak ortasında mafya usulü silahla vurulabildiği bir yer olduğunu bilmek ürkütücü bir şey. Sadece 21 yaşındaki arkadaşınızın bu şekilde ölmesi, işte bunu bilin bunu, bu rezalet bir şey.

Hasan Ferit Gedik olabilirdim çok kolay, sen de olabilirdin. Bunu da bil. Ve sesini çıkar Ferit için, daha çok çıkar!

1000084_554618037917230_609938519_n

hasan ferit gedik nasıl öldü

Facebooktwitterpinterestlinkedininstagramfoursquare

6 thoughts on “Sesini Çıkar Ferit İçin…

 1. Kadriye Ceylan on

  Analar çıkmalı şimdi yeniden sokağa. Hasan Ferit bir evlattı başka bir ananın evladı, ama tüm anaların evlatları için mücadele etti. Analar üzülmesin, evlatları uyuşturucu çetelerinin ağına duşmesin, hayatları yok olmasın diye.

 2. ismail on

  ve delil karartma hikayesi, ne hürriyet, ne milliyet, ne sabah, ne ntv…hiçbirinde yok. delillerin karartılması dahi karartılıyorsa diyecek birşey yok. onlar karanlıkta yaşamaya devam edebilirler.

 3. Nazli on

  twitlerde saat gece 11 den sabaha karşı 2.5 a kadar bekletildiği yazıyor, ihmalden dolayı mı öldü? kurtarılamaz mıydı?

  • Witchorexia Nervosa on

   orada olan arkadaşlarımız muhtemelen yolda ölmüştü ancak eşyalarını polis talan etsin diye yoğun bakım kılıfı bulundu diyor.

 4. Pingback: Witchorexia Nervosa

 5. Pingback: Her saray bu akıbeti tadacaktır

Bir Cevap Yazın