İçerik Pazarlamasında Uyulması Gereken 6 Adım

İçerik pazarlaması denince gözlerin fır döndüğünün farkındayım! Bir çok marka, henüz hala bakir sayılabilir bu alanda boy göstermeye çoktan başladılar bile. Stratejik pazarlama planlarında kendine yer bulan içerik pazarlaması, çevrimiçi ağlarda vakit öldüren tüketicilere erişmek için harika bir kanal. Üstelik içerik pazarlaması için ürünün nerede olduğunun ve tüketicinin ürüne olan mesafesinin de bir önemi yok.

Yeni nesil tüketiciler sürekli olarak reklamlara maruz kalıyorlar: billboard, televizyon, gazete ve bir çok dijital kanaldan her gün onlarca reklama maruz kalıyoruz. Eh haliyle bunları göz ardı etmeyi de öğreniyoruz, tıpkı burnumuzu görebildiğimiz halde beynimizin o yokmuş gibi davranmasına benziyor bu durum. Herkes almak istiyor ancak ürünün kendisine satılmasından hoşlanmıyor. Üstelik insanlar yeni şeyler öğrenmeye de meraklı. Tüketiciler akıllanıyor, bilinçleniyor ve bu tüketicileri yakalamanın tek formülü: İçerik Pazarlaması.

Etkileş, eğlendir ve eğit! Tüketicinin tüm beklentisi bu. Peki bunları nasıl yapacağız?

Önce içerik pazarlaması nasıl olmalı, onu bir konuşalım.

 • Tek seferlik değil, kalıcı ve düzenli tekrar eden bir iş olmalı.
 • Tüketicinin acısını tespit etmeli. Markanın ürüne dair sundukları tüketicinin acısı kadar kıymetli.
 • Tek başına eğlendirmemeli, aynı zamanda eğitmeli de.

İçerik pazarlaması ne söylediğin değil, söylediklerini neden ve kime söylediğin üzerine kurulmalı. Kısacası markanın söylemek istedikleri ile, tüketicinin duymak istediklerinin ideal bir dengesi olmalı. Örneğin, web sitesindeki içerikleri elden geçirmeden önce, tıklayanların neleri okuduklarına, hangi sayfalarda ne kadar vakit harcadıklarına bakmak gerekiyor. Tüketiciler geçmiş kampanyalarda neler ile ilgilenmişler, hali hazırdaki müşterilerin yorumları ne, bunları atlamamak lazım.

Bir pazarlamacı, uygun içeriğini hazırlarken şu soruların cevabını bulmuş olmalı:

 • Kim için yazıyorum?
 • Hangi içerikleri tüketmeyi seviyorlar?
 • Neden bu içeriğe dikkat çekmeliyim?
 • Bu içerik müşterilerimin işlerini daha iyi yapmalarına fayda sağlayacak mı?
 • Müşterilerimin vakit geçirdiği kanallarda kolaylıkla erişilebilir bir içerik mi hazırladım?
 • Müşteri içeriği gördüğünde durup düşünecek, içerikten gelen ilham ile aksiyon alacak mı?

İçerik pazarlamasının kime, neden ve nasıl hitap ettiğini anladıysak gelelim uyulması gereken 6 adıma.

1. Hedef kitleni iyi anla

İçeriği hazırlarken hedef kitleni unutma. Bir çok pazarlamacı, içerik hazırlarken hedef kitlesini değil rakiplerini düşünerek yazıyor oysa içerik pazarlamasının kıymeti bilgi üretmesi, farkındalık yaratması ve etkileşim doğurmasında yatıyor! Bunu sağlamanın tek yolu ise müşteriyi düşünmek.

2. Tüketicinin karakterini anla ve sorunlarını belirle

Potansiyel tüketicin hakkında bir fikir edindin, ona yönelik bir içerik hazırlayacaksın. Peki o kim? Bunu anlamanın tek yolu geçmiş müşterilerinin demografik verileri. İşleri ne, kime çalışıyorlar, nerede çalışıyorlar, çalıştıkları kurumların büyüklükleri ne? Mutlaka sorulması gereken sorular şunlar:

 • Ne gibi bir iş tecrübesine sahipler?
 • Sorumlulukları neler?
 • Onları geceleri uykularından eden ne?
 • Günlük olarak ne gibi zorluklarla karşılaşıyorlar ve üstesinden nasıl geliyorlar?
 • Web sitemde nasıl davranışlar sergiliyorlar? Satışa dönen en önemli bilgi nerede?

Tüm bunları yanıtlarken ürün ekipleri ve satış ekipleri ile birlikte çalışmayı unutma. Onlar müşterilerini senden daha iyi tanıyorlar.

3. İçeriği satış ve ürün ekipleriyle birlikte oluştur

İçerik her yerde, kaynağını bulmasını bilene. İyi bir içeriği oluşturmak için belki de tüm şirketi çalıştırman gerekebilir. Önemli olan o kaynağı ortaya çıkarabilmek. Elbette o içerik toplantı odasında hali hazırda seni beklemiyor. Hatta belki de kaynağın şirketin dışında bir yerlerde.

İyi bir pazarlamacının görevi, o içeriği bulup parlatmak, müşterine uygun hale getirmek. Bunu yapmanın en kolay yolu ise, şirket içindeki diğer ekiplerle iş birliği yapmak. Örneğin patronundan bir blog yazısı istemek oldukça zorken, katıldığı bir konferanstaki konuşmacı notlarını blog yazısına dönüştürmek oldukça basit.

4. Doğru içeriği doğru zamanda servis et

Önce ürününün satış döngüsünü iyi tanı. Ürünü satmaya meyilli olduğun fazlarda sunduğun doğru içerik, tüketiciyi satın alma kararına yönlendirecektir. Örneğin tüketici ürününü bir başkasıyla karşılaştırma aşamasındaysa, ürünün en güzel nasıl kullanılacağına dair hazırlayacağın eğitim videoları seçimine mutlaka etki edecektir.

5. Dağıtım stratejini kur

İçeriğin tüketicilere nasıl ulaşacak? Hangi kanalları kullanacaksın, hangi kanallar senin hedef kitlene uygunlar? Basılı mı yoksa çevrimiçi mi? Hangi kanalda, hangi platformu, hangi içerik türüyle sunacaksın? İçeriği küçük parçalara bölerek her yeri deneyecek misin yoksa bir yerde patlatacak mısın?

6. Aksiyona davet et

C2A yani call-to-action içerik pazarlamasının belki de en önemli adımı. Bu kadar zahmete girmenin tek sebebi ürünü satmak olduğuna göre, o ürünü sat! Ürüne nasıl ve neden erişmeleri gerektiğini tüketicilere bildir. İyi içerik, yatırım geri dönüşü olan içeriktir.

İçerik Pazarlaması

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir